Logitech Driving Force Pro
Napsal: Martin Přinda (00Ja)

Hned na začatku vás musím upozornit na to, že tento článek nebyl zamýšlen jako recenze, ale spíš jako souhrn zkušeností s tímto volantem. Vlastnosti tohoto volantu nemá cenu moc podrobně rozepisovat, každý jej asi zná, proto jen stručně ty nejdůležitější: Když se začal loučit můj Logitech Wingman Formula Force (WFF), začal jsem uvažovat jaký nový volant si místo něj pořídím. Nejdříve se zdálo být samozřejmostí, že koupím Logitech Momo Racing. Jenže se začaly objevovat hlasy, že tento volant má dost nedostatků a trpí vadami, které vycházejí z jeho konstrukce a nejedná se tudíž o vadu kusu. Chvíli jsem uvažoval, že bych si znovu pořídil WFF, ale poté, co mi přišla odpověď na mail, který jsem poslal autorovi stránek věnovaných opravám MOMO ( http://web.axelero.hu/mozso/momo_e1.html), jsem měl jasno. Autor mi totiž napsal, že Driving Force Pro (DFP) je lepší než MOMO, že nemám litovat cenového rozdílu mezi nimi. To ovšem asi netušil, ze se u nás oba volanty prodávají za dost podobnou cenu.

DFP jsem si nevybral kvůli jeho 900° otáčení, ale hlavně kvůli uložení v kovovém ložisku a optickému snímání polohy. Pedály vypadají sice stejně jako u MOMO (alespoň dle obrázků), ale dočetl jsem se, že jsou trochu přepracovány, aby se u nich neprojevovala stejná vada jako u MOMO pedálů (tuším, že jde o nějaký problém s plynovým pedálem).
Na volant jsem čekal něco málo přes měsíc, ale hned jak jsem vzal do pazourů ještě zabalenou krabici, už jsem věděl, že není čeho litovat. Nebo jsem alespoň pevně doufal :)
Doma mě po vybalení čekalo opravdu příjemné překvapení, neboť už první kontakt s volantem dává jasně najevo, že se jedná o bytelný kousek hardwaru. Mluvím zde o jeho váze. Oproti WFF je to stejný rozdíl jako když si vezmete do ruky PC zdroj třeba od Eurocase a oproti němu třeba zdroj Fortron.

Možná bych se měl zmínit i o instalaci. Musím se přiznat, že jsem ji provedl dost chaoticky, protože jsem pospíchal a tak jsem se dostal do problémů s rozpoznáním HW, ale asi trojí restart PC to vyřešil. Pro ty, kteří o volantu slyší ve spojení s PC poprvé, jen potvrdím, že tento volant je opravdu primárně určen pro PS2 (nebo tak něco), ale díky tomu, že se připojuje přes USB, je možné jej používat i na PC. Četl jsem, že WinXP si ho najdou samy a nepotřebují ovladače. Já jsem si však stáhnul ovladače ve verzi 4.60 (link), které tento volant podporují.
Pro mě dost milým překvapením bylo to, že volant není třeba kalibrovat. Zkalibruje se totiž sám pokaždé, když ho připojíte k PC. K tomu, aby se mohl zkalibrovat je ještě nutné mít zapojený adaptér na Force Feedback (FF). Volant se sám otočí do obou krajních poloh a pak se vrátí do středové polohy. Toto provede celkem dvakrát, jednou pro mód 900° a potom pro mód 200°. Na důkaz toho, že je volant zkalibrován, se na volantu rozsvítí levá LEDka. Pokud kalibrace neproběhla (třeba jste zatím nepřipojili zdroj napájení pro FF), LEDka bliká. Na volantu je ještě jedna signalizační LEDka. Ta je vpravo a buď svítí nebo ne. Pokud svítí, je volant v režimu 900°, pokud nesvítí, je aktivní 200° mód.

Rozdíl mezi těmito módy je v tom, že při 200° zajede do pohyblivé části s ozubením západka a mechanicky tak omezí úhel otáčení. Dočetl jsem se, že tento mód se automaticky nastaví, pokud hra nepodporuje oněch 900°. S tímto jsem se nesetkal, zkoušel jsem různé hry a nikde jsem s 900° neměl problémy týkající se kompatibility.
Režim 900° nemusí vždy znamenat 900°- v Ovládacích panelech je totiž možné si nastavit úhel jakýkoliv, po krocích 1°, třeba 300° (na který jsem si zvyknul). Dorazy potom simuluje FF, což mě přijde chytré, protože se zde nekonají žádné tvrdé rázy.

Mezi režimy 200° a 900° lze jednoduše přepínat i přimo na volantu a to kombinací stisku tlačítek R3, SELECT a RIGHT PADDLE. V manuálu jsem se dočetl, že FF tohoto volantu dokáže generovat až 2x větší sílu než například jeho předchůdce ( Driving Force). Proto je hardwarově síla volantu ve výchozím stavu nastavena na 60% jeho maxima. Přepínání mezi 100% a 60% se provádí stisknutím R3, SELECT a LEFT PADDLE. Po změně intenzity FF na 100% dvakrát blikne levá LEDka, po přepnutí na 60% blikne jednou. Vzhledem k tomu, že si intenzitu FF snižuju ve hře vždy tak na polovinu, ani jsem nezkoušel vše přepnout na 100%, protože chci využívat výhod FF (efekty při přejezdech nerovností, lepší odhad meze přilnavosti...) a ne se s FF prát.

Na pedálech mě mile překvapila zubatá součástka, která se po odjíštění vysune přes obrys základny pedálů a brání samovolnému pohybu pedálů po koberci. Funguje to spolehlivě. Z principu konstrukce zubatice brání proti pohybu směrěm dopředu a do stran. Pokud si chcete pedály přisunout blíže, zubatice zajede dovnitř a tento pohyb neomezuje. Pedály jsou, jak jsem už psal, tvarově stejné jako u MOMO. Já jsem MOMO v rukách neměl, takže mohu srovnávat jen s WFF. Oproti nim je základna pedálů o něco větší a sešlapávání pedálů příjemnější. Pěkně je taky vyřešeno to, že brzda při sešlapávání klade postupně čím dál větší odpor. Odpor by na brzdě mohl být sice ještě větší, ale nemohu říct, že bych měl extra důvod si stěžovat.

Při první jízdě jsem byl tímto volantem nadšen ještě více, protože naprosto přesně reaguje na sebemenší pootočení, nekoná se zde žadné škubání FF a hlavně díky kovovému ložisku neucitíte žádnou vůli v ose uložení.
Volant se drží opravdu velmi příjemně a to hlavně díky pogumovanému povrchu. WFF měl sice také pogumovaný povrch, ale jen v místech, kde se předpokládalo, že se člověk věnce bude dotýkat v místech k tomu určených ("tři čtvrtě na tři") a hlavně ta guma byla z jiného materiálu, který působil tak trochu dojmem slizovitosti. K příjemnému pocitu napomáhá rovněž to, že věnec volantu zřejmě není dutý a působí masivním dojmem.

Na volantu naleznete tato tlačítka:

Dobře dostupná tlačítka jsou čtyřsměrný křížový ovladač, čtyři tlačítka napravo, L1, R1, L2 a R2. Přičemž L2 a R2 jsou už na delší palec. Zbylá tlačítka jsou dle mne při závodní jízdě nepoužitelná, neboť je třeba pro jejich stisk sundat ruku z věnce volantu.

To je asi tak vše co mě napadlo, pokud by byly nějaké dotazy, rád je zodpovím třeba v příslušném threadu na LFS fóru a po čase článek doplním.


UPDATE:
Objevilo se několik dotazů ohledně upínání volantu. Níže uvedené obrázky vše snad dost názorně ukazují. Jen doplním, že na uchycovací pacce je sundavací kostička, proto je volant z bokorysu vyfocen dvakrát. Jednou s kostičkou a jednou bez.



UPDATE:
Protože nejen mě zajímalo jak jsou pedály u DFP oproti MOMO předělány, dávám sem několik fotek. Pro porovnání se můžete kouknout na fotku pedálů MOMO. Jak je vidět, jsou u DFP použity potenciometry v jiném pouzdře, které zřejmě umožňuje lépe vyřešit bezproblémovou fixaci.
Chlupy uvnitř pedálů nejsou z výroby, ale od našeho psa :-)



UPDATE:
Z výše uvedeného to vypadá, že volant nemá jedinou chybičku. Z mého pohledu to tak opravdu je. Jedinou věcí, která mi vadí, je vypadávající konetor pedálů ze základny. Je to konektor, který má tvar jako měly staré myši do seriového portu počítače. Narozdíl od něj ale není opatřen jistícími šroubky a tak se mi sem tam stane, že konektor vypadne. Zejména při přemisťování volantu mezi stolem a policí vedle něj, kam ho ukládám k odpočinku :)

Poslední změna: 21.10.2005